Komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny, który działa na podstawie przepisów prawa, mając na celu egzekwowanie orzeczeń sądowych, a także innych tytułów wykonawczych. Jego głównym zadaniem jest przeprowadzenie egzekucji komorniczej, czyli przymusowe ściągnięcie należności od dłużnika na rzecz wierzyciela. Komornik działa w granicach swojego rewiru, który pokrywa się z obszarem właściwości sądu rejonowego, przy którym jest zatrudniony.
Polskie postępowanie cywilne oparte jest na zasadzie dyspozycyjności, która jest szczególnie realizowana w ramach postępowania egzekucyjnego. Pozostaje ona bowiem w związku z zasadnicznym celem egzekucji, którym jest zaspokojenie roszczeń wierzyciela. Dysponentem postępowania egzekucyjnego jest wierzyciel. Do niego należy decyzja o wszczęciu egzekucji oraz o jej przedmiotowym zakresie. W dyspozycji wierzyciela leży również zasadniczo decyzja o zakończeniu postępowania egzekucyjnego poprzez jego umorzenie.
Wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego wierzyciel może złożyć na każdym etapie tego postępowania. Nie wymaga on uzasadnienia, a organ egzekucyjny jest nim związany. Dyspozycyjność postępowania egzekucyjnego została doskonale zilustrowana regulacją zawartą w art. 822 kpc.
Według niniejszego przepisu prawa komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności egzekucyjnej, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swego dopełnił, albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. O wstrzymaniu czynności komornik powinien niezwłocznie powiadomić wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik obowiązany jest jednak dokonać czynności, która uległa wstrzymaniu.
W obecnym stanie prawnym umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek dłużnik może nastąpić wyłącznie w przypadku przedawnienia dochodzonego roszczenia. Jak wynika bowiem z treści art. 825 pkt 1(1) kpc organ egzekucyjny umorzy postępowanie na wniosek dłużnika, jeżeli przed dniem złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji roszczenie objęte tytułem wykonawczym uległo przedawnieniu, a wierzyciel nie wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że przed tym dniem nastąpiło zdarzenie, wskutek którego bieg terminu przedawnienia został przerwany.
Podsumowując, komornik z miasta Cieszyn (lub jakikolwiek inny) nie posiada uprawnień do umorzenia długu. Dłużnik może jednak skontaktować się z kancelarią komorniczą celem ustalenia sposobu spłaty zobowiązania pieniężnego.